Często słyszy się, że otyłość przybiera rozmiary epidemii. Dlaczego? Obecnie problem otyłości dotyczy coraz młodszych osób. Kiedyś była to bolączka wyłącznie osób dorosłych, teraz coraz częściej dotyka również dzieci.  Złe nawyki wyniesione z okresu dzieciństwa utrwalamy w swoim dorosłym życiu. 

Istnieją różne rodzaje otyłości, których klasyfikacja uzależniona jest od przyczyny występowania, bądź rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie.

Ze względu na podłoże występowania otyłość możemy podzielić na:

  • pierwotną lub prostą – występującą w zdecydowanej większości przypadków, wynikającą z zależności czynników genetycznych, biologicznych i środowiskowych. Otyłość ta jest skutkiem dostarczania nadmiernej ilości energii w pożywieniu w stosunku do energetycznego zapotrzebowania organizmu;
  • wtórną, która może się pojawić w przebiegu, bądź na skutek innej choroby. Otyłość wtórna może być również wynikiem zażywania niektórych leków.

Ze względu na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie otyłość możemy podzielić na:

  • uogólnioną (prostą) – tkanka tłuszczowa rozmieszczona jest równomiernie w obrębie całego ciała,
  • trzewno-brzuszną (androidalną),
  • pośladkowo-udową (gynoidalną).

Tendencja wzrostowa występowania nadwagi i otyłości spowodowana jest zmianami stylu życia społeczeństwa:                                                   

  • złym sposobem żywienia (błędne wzorce i nawyki żywieniowe),
  • predyspozycjami rodzinnymi,
  • niedostateczną aktywność fizyczną (niską w stosunku do ilości przyjmowanych kalorii),
  • czynnikami psychospołecznymi (np. problemami w rodzinie)

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że stan otyłości lub nadwagi organizmu jest zawsze przejawem dodatniego bilansu energetycznego. Wynika on z nieprawidłowego żywienia i niskiej aktywności fizycznej. Na skutek wzrostu postępu technologicznego zmniejszył się wydatek energetyczny wynikający z codziennej aktywności ruchowej i stałej pracy zawodowej. Ponadto równocześnie zwiększył się dostęp do żywności, szczególnie wysoko przetworzonej o wysokiej gęstości energetycznej. Coraz częściej społeczeństwo żywi się poza domem w barach szybkiej obsługi. Nieracjonalne żywienie i stale popełniane bledy żywieniowe takie jak: nadmierne przejadanie się, nieprawidłowy skład posiłków z dużą ilością cukrów prostych i tłuszczu oraz spożywanie dań typu fast-food, przyczynia się to do wzrostu występowania otyłości w krajach rozwiniętych. 

Rozwiązanie problemu nadwagi i otyłości wśród społeczeństwawymaga zdecydowanych szybkich działań profilaktycznych. Biorąc pod uwagę wciąż niską świadomość społeczną, konieczne jest wprowadzenia skutecznych programów edukacyjnych. Ograniczenie epidemii otyłości wymaga jednak nie tylko działań informacyjnych, ale przede wszystkim wysokiej jakości publicznych działań zdrowotnych, sportowych, rekreacyjnych i transportowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *