Istnieje kilka kluczowych elementów skutecznej dietoterapii.  Możemy tu wymienić:

·         podjęcie decyzji o zmianie (!), 

·         wyznaczenie skutecznego celu żywieniowego, 

·         zaplanowanie procesu kreowania właściwych nawyków żywieniowych, 

·         dobranie planu żywieniowego pod indywidualne potrzeby pacjenta, 

·         zaplanowanie i podejmowanie aktywności fizycznej, 

·         wykonanie niezbędnych badań. 

Praca w tych wszystkich obszarach, z pełnym zaangażowaniem i sumiennością,  to skuteczna droga do celu. 

Dziś szczególnie Chciałabym porozmawiać o znaczeniu regularności posiłków w diecie.  Czego jest to tak ważne,  aby wcześniej planować swoje posiłki i czym dokładnie jest regularność posiłków w diecie. 

Regularność to systematyczne wykonywanie danej czynności, którą wcześniej zaplanujemy i dotrzymujemy terminu jej wykonania oraz właściwej częstotliwości.  Odnosząc to do diety możemy to pojęcie trochę rozszerzyć.  Aby nasza dieta była skuteczna i regularna warto podkreślić kilka istotnych aspektów.  Zacznijmy od podstaw,  pierwszym najważniejszym krokiem jest wyznaczeniem z właściwej kaloryczności diety,  jest mnóstwo narzędzi które mogą pomóc w wyznaczeniu właściwego indywidualnego całkowitego zapotrzebowania energetycznego,  ja do tego celu używam wzoru Harrisa Benedicta. Aby obliczeni były prawidłowe,  należy właściwie określić współczynnik aktywności fizycznej. Osoby które podejmują aktywność fizyczną w ilości trzech treningów w tygodniu, mogą określić swój współczynnik na poziomie 1.4,  co dalej określane jest jako aktywność fizyczna na poziomie umiarkowanym.

 

Idąc dalej w kontekście regularności należy odpowiednio określić ilość posiłków w ciągu dnia, dopasowaną do stylu życia. Być może w dni pracujące i w dni wolne od pracy może się to trochę różnic.  Spożywamy zazwyczaj cztery lub pięć posiłków w ciągu dnia,  zależne jest to od pory wstawania i chodzenia spać.  Jeżeli twój dzień jest dłuższy i trwa około 16 godzin,  to prawdopodobnie zaplanujesz w swojej diecie 5 posiłków.  Jeżeli wstajesz 7:00 rano i idziesz spać około 22:00, plus nie masz czasu na gotowanie i przygotowywanie pięciu posiłków, prawdopodobnie wybierzesz opcję czterech posiłków w diecie.
Kolejnym krokiem jest wyznaczenie godzin por posiłków,  ważne jest aby każdego dnia były one mniej więcej  takie same.  Pozwoli to „zaprogramować” twój organizm i unormować metabolizm,  co jest niezwykle ważne szczególnie podczas redukcji tkanki tłuszczowej oraz takich chorobach dietozależnych jak cukrzyca, czy  insulinooporność.  Jeżeli twoim celem żywieniowym jest redukcja tkanki tłuszczowej, innymi słowy odchudzenie się,  bardzo ważne jest aby usystematyzować pory posiłków.


Następnie należy zaplanować posiłki zgodnie z pewnymi zasadami: 

·         muszą one spełniać indywidualne całkowite zapotrzebowanie energetyczne, 

·         należy je zbilansować pod kątem zawartości makro oraz mikroskładników. 

Celem diety jest przede wszystkim od żywienie organizmu,  poprzez zapewnienie właściwej ilości pełnowartościowego białka,  nienasyconych kwasów tłuszczowych,  złożonych węglowodanów,  błonnika,  a także witamin i składników mineralnych. 
Jeżeli twoja dieta jest redukcyjna pewne witaminy i składniki mineralne czy uzupełniać w diecie wraz suplementacją.

Jednym z większych wyzwań regularności w diecie,  jest przygotowywanie posiłków o właściwej godzinie.  Najlepsze rezultaty  dietetyczne osiągają klienci, którzy maksymalnie skupiają się na planowania i przygotowywania posiłków swojej diety.

W wymiarze tygodnia jest kilka niezbędnych czynności, które systematycznie należy podejmować.  Przede wszystkim zadbaj o to aby w twojej lodówce znalazły się wszystkie niezbędne składniki do przygotowywania posiłków na kolejnych kilka dni.  Następnie zaplanuj posiłki, które przygotujesz w nadchodzących dniach.  Przygotuj proste i smaczne receptury,  oparte na złożonych węglowodanach,  warzywach,  owocach,  a także dobrej jakości białku pochodzenia  roślinnego,  czy pochodzącego z produktów zwierzęcych.   Ostatnią czynnością,  jest nic innego jak przygotowywanie potraw.

To co idealnie sprawdza się u mnie i u moich klientów,  to przygotowywanie posiłków dzień wcześniej i przechowywanie w lodówce,  gotowych do spożywania, o właściwej porze kolejnego dnia. 


Jeżeli jesteś osobą pracującą,  takie rozwiązanie jest dla ciebie wprost idealne.  Oczywiście takie dni sobota lub niedziela,  mogą wyglądać zupełnie inaczej,  nie musisz rezygnować z rodzinnego obiadu, na rzecz swojego jedzenia z pojemnika.  Ważne, aby pamiętać o regularności i racjonalnym składzie potrawy.

Wprowadzenie regularności do swojego stylu żywienia sprawi, że łatwiej osiągniesz swój cel żywieniowy,  zaoszczędzisz czas, pieniądze, unormujesz metabolizm organizmu,  odzyskasz lub poprawisz zdrowie oraz poczujesz wysoki poziom energii, a przede wszystkim przejmiesz kontrolę nad poczuciem głodu i sytości.  Dzięki temu łatwiej  oprzesz się pokusie podjadanie słodyczy i innych przekąsek.

Wprowadzenie regularności do twojej diety sprawi że odzyskasz nad nią kontrolę.

Kiedy pierwsze efekty? Daj sobie czas – minimum 10-14 dni, w czasie których sumiennie będziesz planować, przygotowywać i spożywać posiłki o właściwych,  wyznaczonych wcześniej,  porach.

Właściwe  wyznaczenie celu żywieniowego, planowanie  posiłków,  regularność diety,  aktywność fizyczna  oraz  suplementacja  to droga do zdrowia,  sprawności,  wymarzonej sylwetki  i wysokiego poziomu energii!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *