Dieta to TYLKO styl żywienia!

Niestety nadal znaczna większość z nas stosuje dietę tymczasowo. Kilka tygodni lub miesięcy reżimu żywieniowego, a potem powrót do starych nawyków. Jedzenie wszystkiego, na co ma się ochotę, w tym produktów z duża zawartością cukrów,  mało odżywczych i przetworzonych. To prowadzi do spadku samopoczucia, zdenerwowania, żalu i kolejnej decyzji o zastosowaniu diety… i tu koło się zamyka. Życie w takiej dietetycznej karuzeli to strata nerwów, zdrowia, czasu i przede wszystkim zaufania do siebie. Jak temu zaradzić?

Najważniejszym elementem jest zdanie sobie sprawy, że dieta to po prostu właściwy styl żywienia, a jego znalezienie powinno być naszym głównym celem 😀  Uwierz mi – wystarczy, że twoja dieta jest  w 90% super zdrowa, a 10% zajmą niezdrowe przekąski (raz w tygodniu, to nie koniec świata, zaufaj mi;)) Inne proporcje, np. 50/50 czy nawet 70/30 oddalą Cię od zdrowia, super figury i wysokiego poziomu energii.

Dostosuj dietę do swoich potrzeb!

 Jedzenie za mało, jest równie szkodliwe, jak jedzenie za dużo pod względem swego zapotrzebowania. Jedno sprawia, że spowalniasz metabolizm, a drugie, że magazynujesz spozywany nadmiar! Dlatego warto znać swoje optimum. Wtedy mozna rozpoczac szycie diety na miarę, aby dostosowac ja do swoich potrzeb, stylu życia, stanu zdrowia i innych okoliczności indywidualnych.

Na tym etapie  zapraszam Cię do siebie. Będę „krawcową” twojej diety! Moim zadaniem jest przerwanie krążenia po omacku i sprawdzania co działa, a co nie. Ustalam cel diety i weryfikuje go na poszczególnych etapach z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań i wskazań medycznych.  To jest punkt wyjściowy – nie zaczynamy bez niego, bo efekt będzie słaby lub będzie jego brak. Zajmiemy się również, właściwymi nawykami żywieniowymi, o których napiszę obszerniej w kolejnym poście.

Wprowadzenie strategii w życie

Ten etap to  70% sukcesu Twojej diety. Wiąże się z systematycznością, konsekwencją i siłą odpierania wymówek. Proces realizowania diety to wykonywanie zakupów zgodnie z lista i planem diety, wyznaczanie odpowiednich pór na spożywanie posiłków i trzymanie sie ich,  wprowadzanie zmian do diety i nowych przepisów oraz  modyfikacji na wypadek okoliczności wyjazdu, urodzin, czy imprez rodzinnych. Niby to wszystko proste i oczywiste, a jednak kazdy z tych punktow moze stanowic ‘slaby punkt’ w procesie ustalanie stylu zywienia, chocby tylko zakupy.

  • Wybieraj swiadomie właściwe produkty!

 Przytoczę tu przykład, który zawsze bardzo mnie denerwuje: płatki śniadaniowe dla dzieci. Wysokoprzetworzone, pełne cukru, polepszaczy smaku, o wysokim indeksie glikemicznym! A co jest wypisane na opakowaniu najwieksyzmi literami!? WITAMINY! Owszem, zostały one dodane, ale nawet się nie wchłoną z powodu reszty paskudztwa, jakie tam jest!

 Pamiętaj: nie wszystkie produkty w sklepie spożywczym są tak naprawdę pokarmem! A przynajmniej, nie jest to jedzenie właściwe dla ciebie, jeśli dbasz o zdrowie, figurę i wysoki poziom energii do życia.  Sięgaj po właściwe produkty – unikaj przetworzonych i gotowych posiłków.

Nie takie gotowanie straszne…

Czynność, którą musisz wykonywać każdego dnia, poza zjadaniem posiłków, to oczywiście ich przygotowywanie. I tu cała seria historii „złamanych, niezrealizowanych i odrzuconych diet” zbiera swoje żniwo.  Łączę się z każdą z osób, które  jak ja nie znoszą gotować, zmywać, obierać warzyw, czy sprzątać codziennie kuchenki. Ja też tego nie lubię! Jednak moja sytuacja zdrowotna postawiła mnie pod ścianą i wiem, że nie ma innej opcji, jak zmiana mojego nastawienia i pokochanie tych czynności. Wiem, że to nie łatwe i codziennie muszę sie pilnować, aby nie zbaczać  z właściwego toru! Dlatego robię wszystko, aby proces przygotowywania posiłków jak najbardziej ułatwić i umilić. Oto kilka punktów, które polecam ci sprawdzic. Mam nadzieję, że większość z nich sprawdzi się u ciebie równie dobrze jak u mnie:

Pierwszy i najważniejszy – realizuje wcześniej ustalony plan diety! Nie wyobrażam sobie budzenia się każdego rana i zastanawiania się „co, by tu dzisiaj zjeść?”, albo otwierania lodówki w celu szukania inspiracji! Takie kryzysowe sytuacje zdarzają się u mnie może raz w miesiącu. Plan diety i lista zakupów to podstawa!

Patrz punkt pierwszy, czyli lista zakupów i dostępność wszystkich składników z planu diety w domu. Na późniejszym etapie, łatwo jest stosować zamienniki, ale na początek zadbaj o to, aby mieć wszystko co potrzebujesz w swojej kuchni.

Przygotowywanie bardziej czasochłonnych posiłków z wyprzedzeniem, najlepiej poprzedniego dnia. Oczywiście jajecznica lub koktajl owocowy – to potrawy przyrządzane bezpośrednio przed spożyciem, bo zdecydowanie na drugi dzień są już niejadalne. 

Porządek w kuchni. Nic mnie bardziej nie wkurza, jak pełna naczyń umywalka i zmywarka, czy zajęte blaty kuchenne w porze gotowania. Dlatego pierwsze 10 minut przeznaczam na posprzątanie i zorganizowanie kuchni, tak by pojemniki na potrawy, waga kuchenna, blender, mikser, ostry nóż mieć pod ręką w odpowiednim momencie.Nie ograniczaj swoich smaków. Ulubione zioła i przyprawy nie mają w większości wpływu na kaloryczność diety. Stosuj je tak, by potrawy nadal ci smakowały i miały cudowny aromat.

Ulubiona muzyka, webinar czy ciekawy podcast, od słuchania których jestem uzależniona! Dzięki temu mam poczucie podwójnej korzyści z wykorzystanego czasu na gotowanie.

Ostatni punkt, to właściwe nastawienie! Bardzo ważne, aby do swoich posiłków dodać szczyptę miłości do samego siebie i bliskich, jeżeli gotujesz również dla nich. Pamiętaj o swojej motywacji i celu żywieniowym, którego osiągnięcie jest z każdym krokiem coraz bliżej

Gratuluję ci dotarcia tak daleko!

Mam nadzieję, że skorzystasz z powyższych wskazówek i ułatwią ci one realizowanie swojego stylu żywienia!

Tymczasem mam dla ciebie super prezent. Zapraszam cię do pobrania mojego najnowszego e-booka „25 pomysłów na zdrowe posiłki do twojej diety”. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji, a przede wszystkim proste  i szybkie przepisy, które ja stosuje w mojej diecie i o które proszą mnie moi klienci! E-book ma dwie wersje. Ogólną – z produktami zwierzęcymi oraz wersję wegańską!

Na marginesie dodam, że planuję przeprowadzenie wspólnego gotowania posiłków, ale o tym projekcie już wkrótce. Dowiesz się o nim na pewno, w momencie gdy pobierzesz e-book.  Jak zawsze proszę Cię o udostępnienie, opinię i komentarz. Konstruktywna krytyka jest zawsze mile widziana! Pozdrawiam Cię serdecznie, Paulina – Twój dietetyk online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *