Ostatni tydzień zapisał się pod hasłem “kryzys żywieniowy”. Brak pomysłów, ale również apetytu na potrawy spowodował, że dieta była totalnym bałaganem, co automatycznie wpłynęło na moje samopoczucie!

Doskonale zdaję sobie sprawę, że zdrowe żywienie ma wpływ na dosłownie wszystkie aspekty naszego życia: kondycję zdrowotną, wygląd i samopoczucie, pracę i sukces zawodowy, zdrowie psychiczne, relacje z otoczeniem, zachowanie właściwej masy ciała. Obserwuję to wśród moich klientów, jednak wiem, że dla większość z nas utrzymanie tzw. “czystej michy” to ogromna trudność.

Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim jesteśmy zalewani reklamą produktów spożywczych, określanych jako zdrowe, a faktycznie zawierających w swoim składzie cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, aspartam, glutaminian sodu czy inne dodatki, które negatywnie wpływają na nasz mózg, apetyt, poczucie smaków i zdrowie jelit. To z kolei skutkuje dokonywaniem złych wyborów żywieniowych.

Kolejna rzecz, to monotonia diety – po pewnym czasie, wszystko smakuje podobne, a na myśl o pewnych potrawach, wolimy po prostu głodować.

Do tego dochodzi niewłaściwa kompozycja posiłków, zwierających za dużo cukrów prostych i tłuszczy nasyconych, kosztem warzyw, dobrej jakości białek i tłuszczy roślinnych.

Również idealne zdjęcia posiłków i sylwetek zalewające nasze social media zakrzywiają perspektywę piękna, zdrowia i smaku oaz wpływają negatywnie na nasze postępowanie dietetyczne. Sprawiają, że porównujemy naszą sytuację do tej “idealnej z obrazka”, skazując siebie na niezadowolenie i zły humor. 
Skup się tylko na sobie i bez porównywania się do innych walcz o swoje zdrowe ja.

Dużym problemem jest także podejmowanie decyzji żywieniowych pod wpływem impulsu – bez planu diety i listy zakupów, a przede wszystkim bez celu żywieniowego! To on jest najważniejszy i musi być realny. Nieznajomość swoich słabych stron i wystawianie swojej silnej woli na liczne próby to kolejny sprawca problemów. Innym elementem jest wprowadzanie wielu zmian żywieniowych jednocześnie.
Jest to stresujące i wymagające, a w konsekwencji demotywujące.

Aby Twoja dieta była zdrowa, zbilansowana, odżywcza, a także pozwalała nam cieszyć się smakami, zacznij od następujących kroków:

  • Wyznacz swój cel żywieniowy!
  • Określ słabe punkty obecnej diety oraz sporządź plan ich wyeliminowania!
  • Zrób analizę składu ciała, wywiadu żywieniowego oraz podstawowe badania diagnostyczne.
  • Używaj przypraw i różnorodnych składników.
  • Wprowadzaj zmiany i nowe nawyki stopniowo.
  • Zadbaj o suplementację probiotykami i zdrowie jelit.
  • Działaj strategicznie…krok po kroku.

Trzymam za Ciebie kciuki! Paulina –  Twój dietetyk online!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *