Chociaż jestem zwolenniczką dbania o nawyki żywieniowe przez cały rok, nie tylko sezonowo, to siła postanowień noworocznych nauczyła mnie, że 8 na 10 osób chce poprawić swój stan zdrowia w Nowym Roku. Rzeczywistość boleśnie weryfikuję nasze siły już w pierwszych dniach diety, zmian i wyzwań. Czemu jest tak, że pomimo ogromnej ekscytacji i szczerych chęci, już ok. 20 stycznia, wracamy do swojego poprzedniego trybu?

Przychodzę z pomocą w postaci kilku cennych wskazówek. Przede wszystkim rozłóżmy nasz duży cel na kilka mniejszych i wyznaczmy datę jego osiągnięcia, rozpiszmy działania jakie musimy podjąć oraz ustalmy, po czym rozpoznamy czy cel został osiągnięty lub, że należy podjąć dodatkowe czynności i zweryfikować działania.

Przeanalizujmy jedno postanowienie, jakim jest podjęcie diety odchudzającej. Zacznijmy od tego, że większość z nas podejmowało wcześniej próby odchudzania, lub co gorsze, ciągle stosuje dietę redukcyjną! Jest to ogromny problem, którego skutkiem jest spowolnienie metabolizmu. Stosowanie rygorystycznych diet, często bardzo niedoborowych, niskokalorycznych, niedostosowanych do potrzeb pacjenta, czyni ogromne szkody zdrowotne, a ubytek kilogramów, jeżeli występuje, to zazwyczaj jest to ubytek wody, mięśni oraz nieznacznej ilości tkanki tłuszczowej. Kilogramy wracają, narasta frustracja, tracimy wiarę w osiągnięcie celu. Aby dieta była skuteczna i bezbolesna do zastosowania, musimy się do niej odpowiednio przygotować.

Podczas współpracy z moimi pacjentami, nigdy nie rezygnuję z fundamentalnych kroków:

Pierwszym elementem jest wykonanie podstawowych badań analitycznych z krwi, które dadzą nam obraz stanu zdrowia. Podczas pierwszej wizyty dokonuję analizy wcześniej wypełnionego wywiadu żywieniowego oraz pomiarów antropometrycznych. Ustalmy także system tygodniowych kroków, energetyczność diety oraz planujemy aktywność fizyczną.

I fazą diety jest oczyszczanie organizmu, jest to niezwykle ważny etap który promuję wśród moich klientów, z uwagi na ogromne zanieczyszczenie, jakość pożywienia. Bóle brzucha, spadek energii, złe samopoczucie, kłopoty z trawieniem, wahania nastroju to wszystko ma swoje źródło w zanieczyszczonych jelitach, spowodowanych nienajlepszą dietą, bogatą w produkty pszenne, mleczne i przetworzoną żywność, więc koniecznie uwzględnij ten etap w swojej diecie. Wśród moich pacjentów polecam oczyszczanie na podstawie aloesu oraz kontrolowanej podaży posiłków. W tym etapie wprowadzamy również suplementację diety w witaminy, składniki mineralne, kwasy tłuszczowe oraz probiotyki. Czas trwania tego etapu to do 10 dni.

Pozytywne skutki właściwego oczyszczania organizmu są nieocenione. Należą do nich między innymi: odtrucie organizmu z toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii, przywrócenie równowagi kwasowo-zasadowej, usprawnienie pracy przewodu pokarmowego, poprawę metabolizmu, wzmocnienie układu pokarmowego poprzez odbudowę mikroflory, dostarczenie witamin i składników mineralnych, nawodnienie organizmu, dotlenienie komórek, regulacja procesów wewnętrznych organizmu, uczucie lekkości i zwiększenie poziomu energii do życia.

 

II fazą diety jest okres redukcji, gdzie wprowadzamy personalizowany plan żywieniowy o odpowiedniej, zmniejszonej podaży energii. W tym etapie wprowadzamy system tygodniowych kroków, który minimalizuje stres związany ze zmianą stylu życia oraz pozwala nam łatwiej wytrwać w postanowieniach. Niezbędne jest tu wprowadzenie aktywności fizycznej (spacery, bieganie, zajęcia fitness) oraz suplementacji.

III fazą jest rozszerzenie diety

Ostateczny etap to wyprowadzenie, które jest już nowowypracowanym sposobem żywienia, z właściwymi nawykami żywieniowymi oraz podażą energetyczną spełniającą zapotrzebowanie organizmu.

Cały proces jest rozłożony w czasie, a właściwe tępo chudnięcia to 0,5-1 kg tygodniowo (2-4 kg miesięcznie.

Wychodząc naprzeciw noworocznym postanowieniom z taką strategią oraz właściwymi założeniami, sukces jest w Twoim zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *